سوال های متداول

آیا با خرید ملک در ترکیه می توانم مجوز اقامت ترکیه دریافت کنم؟

هر یک از اتباع خارجی می تواند مجوز اقامت به مدت دو سال را دریافت کند ( پس از دو سال نیاز به تمدید وجود دارد ) تا زمانی که ملک خود را به فروش برساند.

آیا من برای خرید ملک در ترکیه لزوما نیاز به مجوز اقامت دارم؟

خیر، شما نیازی به مجوز اقامت برای خرید ملک در ترکیه  نخواهید داشت.

آیا محدودیتی برای خریداران خارجی ملک در ترکیه وجود دارد؟

بله و صرفا در مناطق روستایی و نظامی. اما در مواردی که ما برای مشتریان در نظر داریم هیچگونه محدودیتی شامل ایشان نمی باشد.

آیا مالک در ترکیه قابلت مالکیت مطلق را داراست؟

بله، تمامی املاکی که ما بفروش رسانده ایم بصورت حق مالکیت مطلق برای خریدار هستند.

آیا شرکتهای خارجی قادر به خرید ملک در ترکیه هستند؟

بله اما مستلزم یک پروسه پیچیده و زمان بر است که نیازمند تایید شورای وزیران بوده و در عمل بندرت اتفاق می افتد. بنابراین بهترین راه این است که شرکتهای خارجی اقدام به تاسیس یک شرکت فرعی تابعه در ترکیه نمایند که آنها را قادر خواهد کرد تا مانند دیگر شرکتهای ترکیه و شهروندان آن از حقوق مالکیت و خرید و فروش برخوردار باشند.

آیا شرکت من می تواند یک شرکت سرمایه گذاری در ترکیه به ثبت برساند؟

بله، چنانچه شما تمایل به سرمایه گذاری در املاک ترکیه از طریق یک نهاد حرفه ای می باشید، ما می توانیم به شما در تاسیس این شرکت یاری رسانیم.

چه کسی تعیین کننده قیمت ملک خواهد بود؟

اگر شما قصد خرید در یک مجتمع نوساز را دارید، قیمت توسط سازنده تعیین می شود. در غیر اینصورت مالکین هستند که تعیین کننده قیمت فروش ملکشان می باشند. خواه ناخواه چنانچه مشاوری در مراحل خریدتان باشد یا نباشد، شما همان بها را برای خرید خواهید پرداخت. بنابراین این ترجیح برای هر خریدار وجود دارد که از طریق یک نماینده رسمی و ثبت شده مشاور املاک در این کار استفاده کند تا اطمینان حاصل کند که نظرات خریدار نیز در این مسیر لحاظ می شود.

بهای خدمات مشاوره املاک به چه صورت است؟

زمانی که یک ملک به فروش می رسد، نمایندگان رسمی و ثبت شده مشاور املاک طبق قانون این حق را خواهند داشت که 3 درصد از قیمت واقعی فروش ملک را از طرفین معامله بطور مجزا دریافت نمایند. ولی ما این مبلغ را از شما نخواهیم گرفت.

چرا باید از طریق یک مشاور املاک اقدام به خرید ملک کنم؟

زمانی که شما از طریق یک مشاور املاک معتبر وارد پروسه خرید می شوید در وهله اول این امکان را خواهید داشت که واحد های بیشتری را مطابق با معیارهای انتخاب خود بازدید نمایید و نه صرفا واحد های یک سازنده بخصوص. ثانیا شما از استاندارهای بین المللی و تجربیات ما بهره خواهید برد. بعلاوه اینکه تیم مشاورین ما در طی زمان حضور در ترکیه و همچنین پس از خرید از شما پشتیبانی خواهند کرد.

چه افرادی قادر به خرید ملک در ترکیه هستند؟

تمامی ملیتها به استثنای اتباع کره شمالی، ارمنستان، نیجریه، کوبا، یمن و سوریه قادر به خرید ملک در ترکیه هستند.

آیا اتباع خارجی قادر به دریافت وام در ترکیه می باشند؟

بله، زمانی که شما اقدام به درخواست وام مسکن می نمایید نیاز به ارائه مدارکی مبنی بر داشتن درآمد دارید که ممکن است مربوط به وطن شما یا هر کشور دیگر باشد. بانکهای زیادی در ترکیه وجود دارند که می توانید از طریق آنها اقدام به دریافت وام نمایید.

در مجتمع های نوساز بطور میانگین چه مبلغی بعنوان ودیعه مورد نیاز است؟ آیا می توانم بصورت اقساط پرداخت نمایم؟

شما عموما باید 2000 الی 3000 یورو بعنوان رزرو یا ودیعه پرداخت نمایید و سپس می بایست 30 درصد کل مبلغ را بعنوان پرداخت اولیه و در طی 4 هفته از زمان امضای قرارداد خرید پردات کنید. غالب سازندگان پرداخت مرحله به مرحله را پیشنهاد می کنند ( پرداخت مبالغ در قبال تکمیل هر مرحله از ساخت مجتمع) که اغلب بسته به شرایط شما با انعطاف در زمانبندی پرداخت همراه است. این یک مورد توافقی در معامله است. در بیشتر موارد شرایط پرداخت با فروشنده، مالک یا سازنده ملک قابل مذاکره است.

مراحل عمومی خرید ملک در ترکیه به چه صورت است؟

پس از پرداخت هزینه رزرو از جانب مشتری، ما سند پرداخت را بررسی خواهیم کرد. سپس یک قرارداد مابین خریدار و مالک تنظیم خواهد شد که جزئیاتی نظیر تاریخ اتمام پروژه، زمانبندی پرداخت ها و شرایط و ضوابط در آن قید خواهد شد.

زمانی که این قرارداد توسط طرفین به امضا رسید پرداخت پایانی انجام خواهد شد. سپس شما باید برای درخواست مجوز امنیتی حق مالکیت در ترکیه اقدام نمایید که این درخواست عموما از جانب سازنده برای شما انجام خواهد گرفت.

شما می توانید در این خصوص یک وکالتنامه در دفتر اسناد رسمی تنظیم و امضا نمایید که تمام مراحل اداری و مکاتبات مورد نیاز شما را در بر گیرد. پس از پایان مرحله ترخیص و تایید امنیتی شما یا وکیلتان می بایست یک سند رسمی انتقال را در حضور یک افسر رسمی دفتر ثبت اسناد به امضاء برسانید که شما را بعنوان مالک رسمی ملک ثبت خواهد کرد.

چه مدارکی جهت سند ملکی در ترکیه مورد نیاز من خواهد بود؟

یک کپی ترجمه شده از گذرنامه تان به زبان ترکی، چهار قطعه عکس در اندازه پاسپورتی و یک کد مالیاتی کشور ترکیه مورد نیازتان خواهد بود تا قادر باشید یک ملک را بنام خود در ترکیه خریداری فرمایید. ما برای گرفتن کد مالیاتی ترکیه از اداره مالیات به شما کمک خواهیم کرد.

آیا وکلای مسلط به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارند؟

بله وکلای انگلیسی زبان بسیاری وجود دارند که ما می توانیم مواردی را به شما در طول سفرتان برای بازدید معرفی نماییم.

هزینه های جانبی در ارتباط با خرید مسکن در ترکیه چه مبلغی می باشند؟

هزینه های جانبی خرید مسکن در ترکیه در حدود 4 درصد ارزش ملک برآورد می گردد.

چه مبلغی باید بابت شارژ، تعمیرات و نگهداری خانه ام پرداخت کنم؟

این مبلغ رقمی مابین 120 الی 900 یورو در سال بوده و از مجتمعی به مجتمع دیگر بسته به وسعت آن و میزان تسهیلات مجتمع متفاوت است. در غالب موارد این مبلغ برای واحد های دو خوابه ماهیانه 50 یورو می باشد. البته ما قبل از خریدتان در این خصوص به شما اطلاع رسانی می نماییم.

آیا در قبال خرید ملک مشمول مالیات خاصی می شوم؟

بله، مالیات بر ملک و همچنین مالیات برای نظافت محیط. اگرچه که این مالیاتها عموما ارزان بوده و مجموعا حدود 100 یورو در سال هزینه در بر خواهند داشت.

آیا می توانم ملکم را بیمه کنم؟

البته که ممکن است، و ما به شما کمک خواهیم کرد که خانه خود را با قیمتهای عادلانه ای بیمه نمایید.

آیا من می توانم ملکم را اجاره دهم؟

بله، بهترین زمان اجاره نیز از ماه اپریل تا اکتبر است اما در ماههای سرد و زمستانی قیمت اجاره خانه ها پایین تر خواهد بود.

آیا ملکی که خریداری می کنم تجهیز شده و فرنیش خواهد بود؟

شرکت های سازنده کمی وجود دارند که پیشنهاد های فرنیش شده جهت ارائه دارند. با این حال ما شما را یاری می کنیم که تا حد امکان و بدون پرداخت اضافه واحد مسکونی خود را تجهیز کنید.

هزینه های زندگی در ترکیه در قیاس با اروپای غربی چگونه است؟

قیمت کالاهای روزمره و ضروری عموما 50 درصد کمتر از اروپای غربی است، این در حالی است که در مورد کالاهای لوکس ممکن است قیمت ها بالاتر از کشورهای مذکور باشد.

سیستم دولتی حاکم بر کشور از چه نوعی است؟

ترکیه یک جمهوری سازماندهی شده بر اساس پارلمان دموتراتیک است که عضو ناتو بوده و در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا نیز قرار دارد. این کشور در حال حاضر در اتحادیه گمرکات اروپایی عضویت دارد.

آیا خدماتی در خصوص مدیریت مسکن وجود دارد؟

بله، بسیاری از املاک توسط شرکتهای متخصص مدیریت میگردند، بعضی توسط شرکت های سازنده و برخی نیز توسط هیئت مدیره خود ساکنین اداره می شوند.

چگونه می توانم از تغییرات نرخ ارز مصون بمانم؟

تقریبا تمامی معاملات املاک با دلار آمریکا یا یورو انجام میشود تا از ضرر مالی ناشی از تغییرات نرخ ارز برای هر دو طرف معامله کاسته شود. از سوی دیگر چنانچه شما به هر دلیل ترجیح دهید که معامله خود را بر اساس سایر ارزهای رایج معاملاتی جهان انجام دهید، ما به شما کمک خواهیم کرد تا به قیمت ثابت و امن ملک خود را خرید نمایید.

چگونه می توانم تابعیت ترکیه بگیرم؟

دو راه جهت اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد:

سریعترین راه خرید یک ملک به ارزش یک میلیون دلار یا بیشتر است.

روش دوم خرید یک ملک با هر قیمت به مدت 5 سال و تمدید مجوز سکونت در ترکیه است. برای آگاهی از جزئیات بیشتر می توانید به صفحه مربوطه در این سایت مراجعه نموده و اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید.

آیا چانه زنی و مذاکره در خرید ملک رایج و مرسوم است؟

پاسخ هم مثبت و هم منفی است. قابلیت چانه زنی به عادتها و برخورد فروشندگان بستگی دارد. با توجه به اینکه املاک مختلف مالکین متفاوتی دارند بعضی قابل مذاکره و بعضی غیر قابل مذاکره هستند. در ترکیه بیشتر مالکین پروژه های بزرگ بر سر قیمت مذاکره نمی کنند. آنها از شیوه های رقابتی برای افزایش فروش شان استفاده می کنند. پس بهتر است در نشریات ما عضو شوید تا اطلاعات کافی را راجعبه این شیوه فروش رقابتی بدست آورید.

اگر من یک آپارتمان درحال ساخت بخرم چه میزان ودیعه مورد نیاز است؟ آیا میتوانم بطور اقساط پرداخت نمایم؟

شما بطور تقریبی مبلغ 3000 یورو بعنوان رزرو و در قبال امضای قرارداد خواهید پرداخت. معمولا 30 درصد کل مبلغ بعنوان ودیعه در نظر گرفته می شود و در مدت زمان چهار هفته باید پرداخت گردد. بیشتر شرکتهای ساختمان سازی پیشنهاد می کنند که پرداختها در پایان هر مرحله از احداث ساختمانها انجام گیرد. شرایط پرداخت شرکتهای مختلف ساختمان سازی ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد پس برای کسب اطلاعات دقیقتر راجعبه نحوه پرداخت هر پروژه بهتر است با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمائید.

من می خواهم یک حساب بانکی در ترکیه داشته باشم. چگونه می توانم یک حساب بانکی در ترکیه باز کنم؟

برای این کار شما به یک گواهی مالیاتی و یک گواهی آدرس نیاز دارید. آدرسی که بر روی صورتحساب ها و قبوض شما درج شده می تواند گواهی آدرس مورد نیاز شما تلقی گردد. بر اسا قوانین بانک ها، آدرس شما بر روی قبوض آب، برق و یا اینترنت و با اشاره به نام شما قابل استناد هستند.

آیا شما می توانید برای اجاره دادن واحد مسکونی ام به من کمک کنید؟

ما به مشتریانمان کمک می کنیم تا واحدهای مسکونی خود را با شرایطی امن و بطور طولانی مدت اجاره دهند. اما خدماتی برای اجاره کوتاه مدت ارائه نخواهیم کرد.

آیا امکان استفاده از کارتهای اعتباری من در ترکیه وجود دارد؟ آیا همراه داشتن چکهای مسافرتی یا به عبارتی تراول چک مفید خواهد بود؟

کارتهای اعتباری در اکثریت غریب به اتفاق فروشگاهها و رستورانهای ترکیه قابلیت انجام پرداخت را دارند اما با توجه به اینکه ممکن است برخی فروشگاههای کوچک دارای این امکان نباشند، همراه داشتن مقداری پول نقد مورد نیاز است.

چکهای مسافرتی در بانکها و مراکز تبدیل ارز و صرافی ها قابلیت تبدیل به ارز رایج ترکیه را دارند بعلاوه اینکه در برخی هتل ها این امکان برای مسافرین درنظر گرفته شده است.

آیا حشرات آزار دهنده در ترکیه وجود دارند؟

با توجه به اینکه در بعضی مناطق ترکیه پشه وجود دارد، همراه داشتن وسایلی جهت پیشگیری در اتاق خواب شما از قبیل دوشاخه های برقی دفع حشرات و یا اسپری و پمادهای ضد گزش ایده مناسبی بنظر می رسد که البته از داروخانه های محلی این کشور نیز قابل تهیه هستند.

وضعیت و فرهنگ رانندگی در ترکیه به چه صورت است؟ آیا من میتوانم یک اتومبیل اجاره کنم؟

مانند اغلب کشورهای حوزه مدیترانه ممکن است رانندگی مردم ترکیه نیز کمی ناملایم بنظر برسد. در خصوص وضعیت جاده ها می توان اینگونه بیان کرد که عموما بزرگراههای ترکیه در وضعیت خوب و مرمت شده ای قرار دارند. اما برخی جاده های کوهستانی یا ساحلی ممکن است کمی باریک و مارپیچ باشند.

امکان اجاره اتومبیل در ترکیه برای شما وجود دارد. در این راستا شرکت های اجاره دهنده خودرو و پلیس ترکیه از شما انتظار ارائه گواهینامه رانندگی از کشور خودتان را دارند. اگر شما دارای گواهینامه مهارت کامل رانندگی از کشور خود هستید نیازی به تدارک دیدن گواهینامه بین المللی قبل از سفر به ترکیه نخواهید داشت.

آیا برای بازدید از ترکیه به ویزا نیاز خواهم داشت؟

بسته به قوانین کشوری که ملیت آن را دارید، این امکان وجود دارد که برای بازدید از ترکیه نیاز به ویزا داشته باشید. ویزاهای برچسبی که در بدو ورود اختصاص داده می شوند این امکان را برای گردشگر ایجاد می کنند که تا 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشد. قیمت این ویزا 10 پوند برای توابع انگلیس، ایرلند و همچنین دارندگان پاسپورتهای اروپایی هزینه بهمراه خواهد داشت. اگر بیش از یک فرد با پاسپورت مشترک قصد ورود داشته باشند هر یک از آنها مشمول پرداخت هزینه ویزا بطور جداگانه خواهند بود.

آیا جرم و جنایت در ترکیه زیاد است؟ آیا امنیت کافی در آن برقرار است؟

در رده بندی پلیس بین الملل، کشور ترکیه بعنوان امن ترین مقصد توریستی در اروپا تعیین شده است. برای اطمینان بیشتر پیشگیری های لازم برای جلوگیری از جرایم جزئی مانند جیب بری، کیف قاپی و امثال آن میتواند کارساز باشد. این در حالیست که بنظر بیشتر بازدید کنندگان و گردشگران، مردم محلی ترکیه بسیار دوستانه و حمایتگر با توریسم برخورد می کنند.

آیا داشتن مدارک شناسایی برای سفر به ترکیه نیاز است؟

بله، شما در تمام طول مدت سفر به ترکیه به مدرک شناسایی عکس دار نیاز دارید. این مدرک می تواند پاسپورت، کارت شناسایی، گواهینامه رانندگی و یا کپی این مدارک باشد.